Branding – o tym, jak marki zmieniają Twój świat na lepsze

Czym jest branding? Żeby sprawy nie komplikować, wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu, a tam wszystkie opakowania jednakowo białe albo żółte, albo szare, takiej samej wielkości, z takimi samymi napisami, no „identyko”.

Które wybierzesz? Albo wszystkie dziewczyny jednakowo ubrane, tak samo uczesane, podobnie uśmiechnięte. Faceci jak spod linii produkcyjnej. Wybierz tę jedną jedyną taką samą jak wszystkie i tego jedynego księcia z bajki takiego samego jak inni. Trudne? Wiadomo, niemożliwe wręcz.

Stąd powstał branding czyli sposób na to, by odróżnić jedno od drugiego. Co więcej, by pokazać, dlaczego to a nie inne. Dlaczego ten, nie tamten. Ta, nie tamta. Jednak samo zróżnicowanie to jeszcze za mało, jeśli nie możesz pokazać swojego indywidualnego ja innym. Czy marki mają dla kogo błyszczeć, gdy są na bezludnej wyspie? Błyszczą sobie same dla siebie, po czym gasną, nie ogrzane ciepłem fanów lub choćby tego jednego, jedynego.

Stąd branding czyli budowanie marki nie istnieje bez komunikacji marki, czyli tego wszystkiego, co sprawia, że ludzie zobaczą, pokochają i będą wielbić na zawsze.

Komunikacja marki

Co marki mogą zrobić, by je dostrzeżono i pokochano? Docierają w najróżniejszy sposób do tych, do których dotrzeć mają. (Do kogo? A to też sztuka!) Docierają poprzez reklamę w prasie, na bilbordach, w internecie, w radio, przez swoje opakowania, reklamując się w TV w okolicy Twoich ulubionych programów, mówiąc do Ciebie miękkim głosem w mailingu, pieszcząc samplami, przemawiając ponętnymi usty Twoich ulubionych aktorów, jeżdżąc brykami, końmi, na rowerze, zdrowo się odżywiając, rozmawiając, radząc, słuchając. Marka to Twój najlepszy przyjaciel – kocha Cię jak nikt. W zamian oczekuje tylko dozgonnego uwielbienia.

Oto krótka historia brandingu

Dawniej życie było łatwiejsze. Dziś, kiedy wszystko się zmienia, a marki tak bardzo nas kochają, że nie wiemy już czasem jaką marką sami jesteśmy, musimy stanąć przed wielkim trudem zastanowienia się nad tym, co zrobić, by – jako brand menadżerowie, dalej docierać celnie w punkt.

Nowe kanały i sposoby komunikacji

Blogi, współpraca z organizacjami pozarządowymi, kreacja oryginalnych wydarzeń promocyjnych, stała, zaskakująca, czarująca wręcz obecność w naszych codziennych sprawach – Twoja ulubiona marka na otarcie łez w kinie, Twoja marka, aby przeczyścić okulary, Twoja marka, kiedy chcesz pojechać na wakacje. Zawsze z Tobą, sprawia, że Twój świat jest lepszy, szybszy, milszy, śmieszniejszy, prawdziwszy. Jaki chcesz.

A jaki chcesz, żeby był? Kim Ty chcesz być i jak się pokażesz innym? To już kwestia personal brandingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Kim jestem?

Coach, trener biznesu, doradca ds. komunikacji, specjalista ds. Public Relations, marketingowiec – od kilkunastu lat zajmuję się komunikacją zarówno osobistą jak i komunikacją w biznesie – dbam o jakość komunikacji firm z otoczeniem, o komunikację w zespołach, szkolę, uczę, promuję, tworzę kreatywne rozwiązania promocyjne, organizuję, pomagam wydobyć potencjał i realizować cele. Inspiruję, doradzam, planuję, oceniam efekty, wspieram, pokazuję możliwości, realizuję. Czasem sama, czasem z zespołem sprawdzonych specjalistów. Kreatywnie, otwarcie, elastycznie, rzetelnie, po partnersku. Zapraszam do współpracy i do wspólnego rozwoju 🙂

Hanna Ćwiertnia – Laszczyk
Prezes MarkeSense Sp. z o.o.

Napisz: [email protected]
Zadzwoń:+48 607 926 174