Komunikacja w firmie – narzędzie realizacji celów

Komunikacja w firmie

Jeśli jesteś właścicielem firmy, menadżerem, pracodawcą – słowem – zarządzasz ludźmi, pewnie często powtarzasz sobie: „Ludzie są od tego, żeby pracować. Za to im płacę i mają robić swoje”.

Oczywiście. A czy wiesz, dlaczego ludzie przychodzą do pracy? Co jest ich główną motywacją? Z jakimi jednostkami masz do czynienia? Co, oprócz samej pracy, można robić w firmie? Co człowiekowi daje praca?

Co, oprócz pracy i płacy, motywuje ludzi?

Większość pracodawców odpowie – „pracują dla pieniędzy”. Zgadza się, ale nie tylko pieniądze się liczą. Od momentu, kiedy pozwalają zaspokoić podstawowe potrzeby materialne człowieka, zaczynają schodzić na dalszy plan. To nie stan konta buduje lojalność pracowników. Nie tylko kasa sprawia, że Twój Kowalski z technicznego rano jest pełen zapału do pracy, a Kaczmarek z biura znów naburmuszony.

Kapitał ludzki – kapitał pieniężny

Nastroje pojedynczych osób wpływają na działanie całego zespołu. Wpływają na całą firmę. Co pomaga zespołowi działać sprawnie? Dlaczego niektóre firmy działają jak wysoko wyspecjalizowane organizmy, a inne wydają się być zlepkiem nie pasujących do siebie kawałków? Dlaczego tak często zdarzają się nieporozumienia, błędy, frustracje? Czy wiesz, ilu potencjalnych klientów traci rocznie Twoja firma przez błędy, których źródłem jest czynnik ludzki? Gdzie tkwi przyczyna błędów? Jak działają Twoi ludzie? Jak zmotywować ich do pracy? Jak sprawić, by zespół działał sprawnie? Jak zatrzymać kogoś, z kim warto współpracować? Jak zarządzać kapitałem ludzkim, by Twoja firma rozwijała się, dając satysfakcję Tobie, współpracownikom, klientom i dostawcom?

Manage_art – sztuka zarządzania

To sztuka zarządzania, motywowania, przewidywania, analizy i wyciągania wniosków. To wyzwanie, które potrzebuje zarówno twardych, jak i miękkich umiejętności. Wymaga analitycznego myślenia, umiejętności pracy z ludźmi, znajomości psychologii i trochę wiedzy z branży, którą się zajmujesz.

Komunikacja w firmie – podstawowe narzędzie działania

Jednym z podstawowych, niezbędnych narzędzi nie tylko menadżera, ale każdego pracownika, jest umiejętność komunikowania się. To, wydaje się, banalne stwierdzenie, nabiera znaczenia, kiedy zaczynają się pojawiać początkowo drobne błędy komunikacyjne, które niezauważone prowadzą do poważnych trudności w działaniu, a w konsekwencji w funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa. Nie trzeba chyba wyjaśniać, po co ludzie się komunikują. Wyartykułowanie potrzeb za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatów znane jest już niemowlakom. Jednak profesjonaliści używają komunikacji w celach profesjonalnych – przekazują informacje z konkretnym zamierzeniem i w zależności od tego, jakiego użyją komunikatu, do kogo i w jakich okolicznościach, ten cel może zostać osiągnięty szybko, sprawnie albo wcale. Prawdziwą sztuką jest tu dobór takich metod komunikowania się, aby zamierzony wynik był osiągnięty szybko, sprawnie i zawsze.

Hurra, jest robota!

Dla przykładu, w firmie X zaczyna się nowy projekt. Schemat jest ten sam co zawsze, kilka osób technicznych, administracja, wsparcie zakupowe. Aby projekt mógł zostać sprawnie zrealizowany, każdy z zaangażowanych osób musi zająć się wyznaczoną dla niego pracą. To tak, jakby do zbudowania był dom. Jedna osoba kopie dół, druga robi zaprawę, inna zajmie się budową, a kolejna będzie dysponować finansami. Ochoczo zabierają się do pracy, wszyscy wiedzą, co robić. Kiedy dół jest już wykopany okazuje się, że jest za mały, a zaprawy już nie ma. Brakuje cegieł, bo potrzebował ich inny zespół realizujący podobny projekt. Nieprawdopodobne? A jednak. Czego zabrakło przed przystąpieniem do zadania?

Planuj, wyznaczaj, kontroluj, rozmawiaj

Planowanie pracy, wydzielenie odpowiedzialności i ustalenie szczegółów typu: jak duży powinien być dół, od kiedy i do kiedy trzeba wykonać poszczególne prace, kto od kogo zależy, co komu przekazać oraz bieżąca kontrola realizacji prac i otwarta wymiana uwag powinny pozwolić zakończyć zadanie z powodzeniem.

To, że zadanie jest rutynowe nie oznacza, że można je wykonać całkowicie mechanicznie. Zawsze podczas realizacji zadań zdarzają się takie sytuacje, które, mówiąc wprost, trzeba przegadać. Zawsze też trzeba trzymać rękę na pulsie. To jedna, techniczna strona komunikacji w zarządzaniu.

Mamy do pogadania

Innym przykładem może być zwykła wymiana zdań. Każdy komunikat oddziałuje na odbiorcę. Czy efekt, jaki uzyskał nadawca, jest zamierzony?

Kowalski pracuje jak zawsze. Nowak przychodzi, staje nad Kowalskim z szeroko rozstawionymi nogami, ręce założył w pasie, pochylił się do przodu.
– Wkurzasz mnie! – mówi.
– Ale o co chodzi? – broni się Kowalski.
– Wkurzasz mnie, jeszcze raz to zrobisz i inaczej pogadamy! – odpowiada Nowak i wychodzi, trzaskając drzwiami. W pokoju Kowalskiego panuje cisza. Współpracownicy patrzą na niego, on na nich.
– Idiota… – ktoś podsumował. Kowalski zamiast pracować, zastanawia się, o co chodziło Nowakowi. „Pewnie się dowiem w swoim czasie” – myśli. Idzie na papierosa. Ma dość.

Jeśli te przykłady są dla Ciebie w jakiś sposób znajome, oznacza to, że z komunikacją nie do końca jest u Ciebie w pracy w porządku. Co wniosło zachowanie Nowaka? O co mu chodzi? Kim jest? Zależy mu na dobrze wykonanej pracy czy raczej załatwia, w niewybredny sposób, swoje osobiste porachunki?

Dobra komunikacja – warunek realizacji zadań

Każdy zespół wraz z jego liderem powinien znać zasady dobrej komunikacji. Jasne, konkretne komunikaty, których celem jest usprawnienie działań, stanowią jeden z warunków realizacji celu. Dobra komunikacja w firmie umożliwia sprawne działanie w zespole, przyczynia się do tego, że prace posuwają się do przodu. Jest więc niezbędnym narzędziem realizacji zadań. Ponadto, właściwy sposób komunikacji motywuje ludzi, sprawia, że czują się ważni, docenieni. Nie pracują tylko dla kasy. Pracują też dlatego, że po prostu… lubią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Kim jestem?

Coach, trener biznesu, doradca ds. komunikacji, specjalista ds. Public Relations, marketingowiec – od kilkunastu lat zajmuję się komunikacją zarówno osobistą jak i komunikacją w biznesie – dbam o jakość komunikacji firm z otoczeniem, o komunikację w zespołach, szkolę, uczę, promuję, tworzę kreatywne rozwiązania promocyjne, organizuję, pomagam wydobyć potencjał i realizować cele. Inspiruję, doradzam, planuję, oceniam efekty, wspieram, pokazuję możliwości, realizuję. Czasem sama, czasem z zespołem sprawdzonych specjalistów. Kreatywnie, otwarcie, elastycznie, rzetelnie, po partnersku. Zapraszam do współpracy i do wspólnego rozwoju 🙂

Hanna Ćwiertnia – Laszczyk
Prezes MarkeSense Sp. z o.o.

Napisz: [email protected]
Zadzwoń:+48 607 926 174